Stanovisko ke skokovému nárůstu cen energie a návrh na řešení

Publikoval Ivana Kerlesová v

Stát může vyřešit vysoké ceny elektřiny snadno a rychle – dá pokyn firmě ČEZ, aby se vyvázal z obchodování na německé burze a českou elektřinu ponechá v tuzemsku za výrobní náklady a přiměřený zisk.

Česko má vlastní dostupné elektřiny dostatek. Cena silové elektřiny pro Českou republiku ale bohužel vzniká na energetické burze v německém Lipsku. K obchodování na ní se před necelými 20 lety přihlásil ČEZ jakožto dominantní výrobce energie v České republice. Od té doby libovolná změna ceny v Německu dramaticky ovlivňuje i růst ceny elektřiny pro české spotřebitele. Nedostatek elektřiny v Německu přitom odráží její zelená politika.

Jediným, kdo může nynější zvyšování ceny elektřiny v tuzemsku ovlivnit, je stát jako většinový vlastník ČEZ. Postačí, když představenstvo ČEZ rozhodne, že na německé energetické burze bude obchodovat výhradně s přebytkovou energií a českým spotřebitelům ponechá tu naši – z jaderných a uhelných elektráren – za nákladové ceny plus přiměřený zisk. Kroky, které naše vláda aktuálně zvažuje jako kompenzaci vysokých cen elektřiny, považujeme za kroky nedobré. 

Odhaduje se, že se kvůli skokovému zdražení energie dostane zhruba 700 tisíc lidí na hranici chudoby. Když nezaplatí, čeká je exekuce. Stát by měl proto řešit situaci komplexně a nedovolit, aby lipská burza negativně ovlivňovala ceny v České republice. Tedy ponechat českou elektřinu, vyrobenou za rozumné ceny v našich elektrárnách, českým spotřebitelům.

za spolek Pro dostavbu JETE

Ivana Kerlesová, předsedkyně

Kategorie: JETE