Prohlášení k zítřejšímu jednání poslanců o rostoucích cenách energie

Publikoval Ivana Kerlesová v

Naši poslanci budou zítra (17. 2. 2022) projednávat vládní pomoc lidem zasaženým rostoucími cenami energie. Část opozice prosazuje plošnou pomoc například v podobě snížení daně z přidané hodnoty na dodávku energie, koalice chce zase jít cestou zvýšení a rozšíření příspěvků na bydlení.

Spolek Pro dostavbu JETE v této souvislosti:

1. Apeluje na všechny poslance, aby se nepřikláněli ke krátkodobým řešením.
  2. Požaduje, aby vláda zveřejnila analýzu možností opuštění jednotného energetického trhu s cílem dlouhodobě snížit cenu energie pro české domácnosti i průmysl.
  3. Vyzývá vládu k urychlení dostavby jaderné elektrárny Temelín.

Hlavní příčinou strmého zdražování energie je pouze politika!

Pro zvyšování cen energie není jediný objektivní důvod: v České republice máme dostatek elektřiny a v širším slova smyslu i energie. V její výrobě jsme na rozdíl od jiných evropských států soběstační. Problém mají pouze ty státy (Německo, Švédsko apod.), které podlehly zelenému šílenství, odstavily jaderné a uhelné elektrárny a nyní nemají proud. My zatím máme vše v provozu, proud jim tedy vyvážíme.Abychom byli ve výrobě elektrické energie soběstační i nadále, musíme urychlit dostavbu obou našich elektráren: Dukovan i Temelína!

I když v ČR vyrobíme elektřinu levně, platíme za ni nejvíce v Evropě!

Elektřinu zdražuje obchodování na německé burze, emisní povolenky a přenosová soustava. Ačkoliv je spotová cena pro různé země v Evropě v podstatě stejná, my – Češi – ji máme nejdražší v přepočtu na kupní sílu. Jak k tomu došlo?

• EU rozhodla, že energetické společnosti musí otevřít své přenosové soustavy trhu a zajistit konkurenční prostředí, které povede ke snížení cen energie pro konečné spotřebitele.
  • EU rozhodla, že energie si už státy a zákazníci nebudou kupovat přímo od výrobců, ale přes Evropskou energetickou burzu (EEX) v německém Lipsku.
  • EU zavedla systém emisních povolenek, který zvýhodňuje obnovitelné zdroje energie.

Výše uvedená rozhodnutí nás dovedla do absurdní situace: v ČR vyrobíme 1 kWh elektřiny z jádra za 25 haléřů, povinně ji vyvezeme na německou burzu (tam se její cena navýší o emisní povolenky a další spekulace), abychom si ji přes distributory (ti cenu dále navýší) koupili zpět, ale už nikoliv za 25 haléřů, nýbrž za 16 korun.

Cena elektřiny a zemního plynu z burzy není nikým regulována, ovlivňují ji spekulanti. Pokud naši politici tento stav radikálně nevyřeší, dále poroste.

Stát nás musí chránit před energetickou bídou a dalším zdražením.

Pokud má Česká republika chránit své občany, průmysl i své ovzduší, musí jít cestou regulace – stejně jako některé jiné členské státy Evropské unie. Konečnou cenu pro domácnosti může stanovit například jako Francie na úrovni 2 Kč za kWh. V této ceně je dostatečný prostor pro financování cesty elektřiny od výrobce ke konečnému spotřebiteli. Vedle toho musí nutně odejít z lipské burzy, kde cena elektřiny nadále poroste souběžně s klesajícím výkonem německých stabilních zdrojů energie. Na burzu do Německa lze vyvážet pouze přebytek české elektřiny, s tím, že to nijak finančně nezatíží české spotřebitele.

Politici vědí, jak lze krizi nadobro vyřešit, jen se jim nechce…

Bohužel je zatím vidět, že naši politici volí nejméně bolestivá řešení pro ně samotné: raději přerozdělí finance ze státního rozpočtu pro krátkodobou finanční pomoc těm nejpotřebnějším, než aby se ozvali na půdě Evropského parlamentu a prosadili rozumné ceny energií pro české spotřebitele. Nevadí jim, že české domácnosti chudnou a náš průmysl přestává být konkurenceschopný. V této souvislosti apelujeme na poslance a žádáme, aby se přiklonili k dlouhodobému řešení nynější energetické krize.

Bc. Ivana Kerlesová,

předsedkyně spolku Pro dostavbu JETE