Novinky.cz: Švédsku chybí odstavená jaderná elektrárna. Přestaňte luxovat, vyzývá občany

Publikoval Ivana Kerlesová v

Švédsko řeší vážný problém. Poté, co na konci minulého roku odstavilo první blok jaderné elektrárny Ringhals 1 a na začátku toho nového přišel tuhý mráz, nemá severská země dost elektřiny. Švédská státní televize SVT proto vyzývá obyvatele, aby přestali luxovat. Některé fabriky přerušily výrobu, přesto to nestačí.

„Situace je tak vážná, že ohrožuje funkčnost celé rozvodné sítě,“ uvedla švédská televize.

Elektrárenská společnost Svenska kraftnät narychlo uvedla do provozu naftovou elektrárnu Karlshamn na jihu Švédska. Ta ale zvýšenou poptávku neuspokojí. Ceny energie proto letí vzhůru.

„Dnes (v sobotu) ráno dosáhla cena elektřiny 200 eur (přes 5150 korun) za megawatt hodinu, normálně začíná na asi 30 eurech (necelých 800 korunách),“ upozornil švédský server Samnytt.

A jelikož má mrznout i nadále, obrátila se švédská veřejnoprávní televize na diváky s netradiční výzvou.

„Jako odběratel můžete přispět ke snížení spotřeby. Například střídmostí při požívání spotřebičů s největším odběrem, jako jsou vysavače. Zejména ráno a večer, kdy jsou odběry největší. Zčásti z ekonomických důvodů a částečně kvůli ochraně klimatu. Byla spuštěna fosilní elektrárna Karlshamn a musíme odebírat elektřinu z fosilních elektráren v Německu a Polsku,“ vysvětlovala SVT.

Autor: Petr Jemelka

Publikováno: 7. 2. 2021, Novinky.cz

Kategorie: JETE