Chceme více jihočeské zeleniny po celý rok?

Publikoval admin v

Vybudujme obří skleníky, vytápěné teplem z Temelína!

Představte si každý den na jihočeských pultech zcela čerstvá rajčata, papriky, okurky, salát a další plodiny. A to to po celý rok. Představte si, že je pěstují v obřích sklenících na Vltavotýnsku. Představte si, že se v nich využívá přebytkové teplo z výroby energie v Jaderné elektrárně Temelín.

Těsně před rokem 1989 se o tomto záměru vážně uvažovalo. Plánovalo se, že okolo Temelína vzniknou obrovské skleníkové pěstírny, kde se využije přebytkové teplo z elektrárny. Dosud ale tento nápad nikdo nedotáhl do konce, což je škoda.

V posledních týdnech se v naší společnosti stále více skloňuje výraz „potravinová soběstačnost“, tedy schopnost vyrobit své vlastní, české potraviny. Trikolóra ji podporuje! A nejen proto, že spotřeba čerstvých lokálních potravin je ekologická a zdravá. V českých přírodních podmínkách jsme ale v případě plodové zeleniny závislí na dovozu ze zahraničí. Vlastní produkce je ekonomicky neefektivní. Proč tedy nevyužít teplo z JETE? Neefektivní je vypouštět teplo z elektrárny do ovzduší. Pozemky kolem elektrárny patří většinou společnosti ČEZ a obci Temelín. Vystavme zde velké skleníky pro pěstování plodin, kterým se daří lépe v teplejších krajinách.

Často opakuji, že na jižních Čechách oceňuji čistou přírodu a zejména zdejší lidi. Využijme toho! Máme zde vysoké školy, které zpracují projekt na vybudování skleníků, máme zde elektrárnu, která poskytne teplo, máme zde pozemky, kde lze tento záměr realizovat. Máme zde zemědělské pracovníky s kořeny sedláků, kteří se o produkci zeleniny mohou starat. Provoz skleníků dá práci zase řadě techniků. Takový podnik poskytne pracovní uplatnění širokému okruhu obyvatel Vltavotýnska. Uplatnění, které pro řadu jedinců může být smyslem života.

Spojme síly, aby v jižních Čechách platilo: „Léto – zima každý den, večer sklidit, ráno mít na pultech“.

Kategorie: JETE